Arcoxia in preconceptie

Sarcina

Postata de mirela_a cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Sunt cu cateva zile inainte de ovulatie (a 9-a zi de la prima zi a ciclului menstrual) si am luat un comprimat de Arcoxia 90 mg, comprimat filmat. Nu vreau sa mai continui tratamentul de 5 zile prescris de ORL-ist pentru ca m-a ingrozit prospectul. Incerc sa raman insarcinata si vreau sa stiu daca luna aceasta ar fi mai bine sa astept cu conceptia unui copil din cauza acestei unice pastile de Arcoxia luate cu cateva zile inainte de ovulatie. Multumesc! Mirela A

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Folositi prezervativ in timpul tratamentului cu Arcoxia. Va rezolvati AMANDOI TOATE problemele de sanatate si abia APOI incercati sa concepeti un copil. Asadar luati tot tratamentul, va faceti amandoi toate analizele inclusiv hormoni, BTS, sange, secretii etc, vedeti ca totul e in regula, rezolvati problema ORL, eliminati alcoolul, fumatul, mancarea nesanatoasa, noptile pierdute, faceti miscare, terminati cu orice medicatie AMANDOI etc si la 2 luni dupa ce ati trecut la acest regim de viata, puteti incepe sa incercati sa concepeti un bebe...sanatos!

mirela_a

acum 12 ani

Analizele sunt facute. Avem unda verde la preconceptie de cateva luni. Acum doua saptamani m-am ales cu o amigdalita acuta iar ORL-istul mi-a prescris acest medicament. amigdalele nu mai sunt inflamate, gatul nu ma mai doare, nu mai am dificultati la inghitire asa ca nu vad de ce mai trebuie sa continui tratamentul cu acest medicament care are o gramada de contraindicatii si o gramada de pareri contra. plus ca in prospect nu am gasit la indicatii nici o afectiune de genul celei pe care o aveam eu. m-am hotarat sa nu il mai iau, oricum. intrebarea mea este legata de timpul in care se elimina acest medicament din organism. Sunt sau nu riscuri pentru o eventuala sarcina?

Iuli

acum 12 ani

Toate medicamentele au contraindicatii, nu trebuie sa va speriati, insa pentru o sarcina nu este, evident, indicat. Luna aceasta protejati-va si intre timp discutati cu medicul dvs ginecolog.