Anuntarea angajatorului

Sarcina

Postata de Auraleon cu 11 ani in urma.

M-am angajat la acest loc de munca in Decembrie 2012 (a fost o perioada de proba ne trecuta in contract),apoi am inceput cu acte in regula din ianuarie. La cateva saptamani mi-am dat seama ca sunt insarcinata, insa nu i-am anuntat. Sarcina era de abia la inceput, nici nu se recomanda sa anunti pe cineva pana nu trece primul trimestru de sarcina. Sunt in luna a 4 a si tot nu i-am anuntat, pentru ca dupa cum stiti, noile contracte de munca contin obligatoriu si perioada de proba ( de 90 de zile calendaristice in cazul meu), perioada in care poti fi dat afara fara nici o explicatie.
Conform acestei perioada, pentru a nu risca sa fiu data afara si sa raman fara indemnizatie, eu ar trebui sa anunt sarcina pe 8 aprilie..cand voi avea deja 5 luni..E foarte greu sa te ascunzi...chiar imi pare rau, dar daca asta e legea in Romania nu prea am ce face. Creddeti ca se poate ca atunci cand afla sa ma dea afara totusi?

Raspunsuri (2)

Corina

acum 11 ani

Nu este legal sa fiti concediata pe motiv ca sunteti insarcinata, dar in caz ca se intampla asta trebuie sa luptati pentru drepturile dumneavoastra. Va doresc sarcina usoara si multa sanatate!

Auraleon

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns. Multa sanatate si dvs.