anticorpi toxoplasma

Sarcina

Postata de Ghita15 cu 15 ani in urma.

As dori sa imi spuna cineva ce sunt anticorpii toxoplasma de tip IgM si IgG(cantitativ)?Credeti ca ma puteti ajuta?

Raspunsuri (2)

Dorina6899908

acum 15 ani

Cand o femeie se hotaraste sa faca un copil,una din analizele obligatorii {din sange ] este cea pentru Toxoplasma gondii .In functie de anticorpii depistati, se poate vedea stadiul infectiei,prezenta sau absenta imunitatii. Daca anticorpii IgG sunt pozitivi si cei IgM sunt negativi, inseamna ca persoana este imuna la aceasta infectie si nu mai este necesara repetarea testelor in decursul sarcinii. Daca atat InG cat si IgM sunt negativi, inseamna ca persoana nu are imunitate fata de Toxoplasma si trebuie monitorizata pe toata perioada sarcinii,recomandandu-se evitarea contactului cu animale si o higiena deosebita, referitor la prepararea alimentelor. Daca infectia cu Toxoplasma exista deja, va afecta viata fatului si va provoca avortul. O alta situatie este reactivarea unei infectii latente,atunci se acorda o atentie deosebita anticorpului IgG,daca este f. mare sau creste mult in cursul a 2-3 saptamani. Anticorpul este acel "strajer" ce depisteaza o particula straina de organism si declanseaza o reactie imunologica, pentru indepartarea ei.

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Ca o completare la ceea ce ti-a zis Katy, poti afla mai multe pe //sfatulmedicului.ro/Analize_medicale/Toxoplasma_Gondii_Anticorpi_IgG_si_IgM_42.html