anticorpi CMV Ig G si Ig M pozitive

Sarcina

Postata de piculetu cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Sotia mea este insarcinata in 2 luni si a facut recent un set de analize, iar anticorpii CMV Ig G au iesit 0.889, valoare de referinta pozitiv > 0.591, iar anticorpii CMV Ig M au iesi de asemenea pozitiv - 0.408, pozitiv > 0.276. Va rog sa-mi spuneti care este procedura in cazul de fata? Care sint riscurile si care sint solutiile pentru ca sarcina sa ajunga cu bine la bun sfirsit?

Multumesc anticipat pentru timpul acordat raspunsului.

Razvan

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Prezenta ac de tip IgM sugereaza infectia acuta insa este important in a face diferenta intre o infectie primara si o reinfectie. Acest lucru se poate realiza prin determinarea aviditatii ac de tip igG. Riscul de transmiterea a virusului la fat este de ~30-40 % in cazul infectiei primare si mult mai scazut in cazul reinfectiei.
Ulterior, este de dorit a se afla daca fatul este infectat sau nu. Acest lucru se poate determina prin amniocenteza ( dupa 21 de saptaman de gestatie) sau prin ecografie.
Este indicat sa consultati medicul ginecolog .

piculetu

acum 11 ani

Va multumesc mult! Multa sanatate.
O seara placuta.