anticonceptionale

Sarcina

Postata de mia_ela cu 12 ani in urma.

pot ramane insarcinata chiar daca iau anticonceptionale yasmin? sunt la a 14 pastila

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Nici o metoda nu ofera protectie 100% in afara de abstinenta. Sansa exista intotdeauna, dar cu contraceptie este mica.

Suri

acum 12 ani

Teoretic... anticonceptionalele sunt ca sa NU ramai insarcinata. Insa nici o metoda de contraceptie nu este 100% sigura. Eficienta lor scade in anumite situatii, de exemplu daca pastila nu apuca sa fie asimilata (varsaturi sau diaree) etc daca nu l-ai citit deja, poti gasi prospectul pe google. Bineinteles, ar fi fost bine sa fii 100% sigura ca nu esti insarcinata cand ai inceput folia de pastile. Daca ai luat pastila corespunzator eu zic sa stai linistita, anticonceptionalele asigura mai multe modificari care impiedica sa ramai insarcinata.