Anticonceptionale vs lichid preejaculator

Sarcina

Postata de Lina333 cu 10 ani in urma.

Acum 18 zile am inceput sa iau anticonceptionale, dar a 6-a zi am uitat sa iau pastila la ora fixata dar am luat-o dupa 3-4 ore. La fel s-a intamplat si a 12-a zi. La anticonceptionalele mele scrie ca abia dupa a 7 a zi de administrare pot face sex neprotejat. Dar azi(a 18a zi de anticonceptionale, dar a 6 zi de cand le- am luat dupa intarziere) am facut sex cu iubitul meu si prezervativul s-a rupt. Nu a ejaculat, dar imi fac griji pentru lichidul preejaculator. Exista vreo sansa de sarcina? Au vreun efect anticonceptionalele daca am intarziar cateva ore in 2 zile ?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Efectul contraceptiv s-a pastrat intrucat intarzierea nu a fost mare.

Andreea M

acum 9 ani

Buna ziua . Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta . Eu si
prietenul meu am avut acum vreo 4 saptamani un joc prostesc in care nu s a realizat
contact sexual. Aceasta avea boxeri pe el, a ejacut insa eu am stat departe. Am o teama
Sa nu cumva sa ma fi atins mai apoi de cearceaful unde ejaculase el. Mie mi-a venit ciclul
la timp insa nu a durat mult , a fost abundent a durat 3 zile iar mai apoi a inceput din nou in
a 5-a zi. In ultima vreme am avut arsuri la stomac si greata si m am gandit si la riscul de sarci-
Na desi nu a existat contact sexual. Va rog sa ma ajutati sa imi spune ti orice as putea avea . As
Dorii sa mentionez ca sunt sportiva de performanta si nu ma pricep bine la asa ceva.
Multumesc