anticonceptionale inainte de sarcina

Sarcina

Postata de georgiana317 cu 12 ani in urma.

buna seara. cat timp trebuie sa treaca de cand incetezi sa iei anticonceptionale si pana sa ramai insarcinata? daca ramai insarcinata dupa o luna de la incetarea luarii de anticonceptionale i se poate intampla ceva copilului? va multumesc.

Raspunsuri (2)

Ana

acum 12 ani

Eu am incetat sa iau anticonceptionale cu sase luni inainte de a ramane insarcinata, dar medicul meu mi-a spus ca singurul risc este acela de a avea sarcina multipla. Eu inainte luam logest de 5 ani fara intreruperi si am ramas insarcinata din prima luna in care am incercat. Multa bafta si sa auzim de bine

georgiana317

acum 12 ani

ms mult pt raspuns....eu ma chinui de 6 luni sa raman insarcinata si nu reusesc...mi-am calculat perioada de ovulatie,mi-am luat teste de ovulatie, am luat acid folic si nimic. si ma gandeam sa incep sa iau anticonceptionale 1 luna si in a doua luna sa ''''uit'''' (intentionat) sa iau o zi sau doua. bineinteles ca aceste anticonceptionale mi le-a prescris medicul inainte cu mult timp ,atunci cand nu doream sa raman insarcinata si nu le-am luat ca eram putin contra lor , dar acum incerc sa fac tot posibilul sa raman. m-am saturat sa merg in fiecare luna la doctori diferiti si fara nici un rezultat. ba sa aiu vitamine,ba sa astept ca atunci cand o sa fie ,o sa fie, ba sa iau acid folic si etc. oare fac bine?