antibiotic in sarcina

Sarcina

Postata de IRINA1378779 cu 14 ani in urma.

Sunt insarcinata in 29 sapt si am streptococ B.Medicul mi-a prescris ampicilina de 500mg doua la 6 ore timp de 7 zile.Stiu ca tb sa ma tratez neaparat dar imi e cam teama sa iau asa multe antibiotice (mi se pare exagerat de mult 8 pastile pe zi)

Raspunsuri (4)

valy

acum 14 ani

eu am luat amoxicilina cate una la 6 ore timp de 5 zile si sunt in 33 de saptamani.dr.mi-a spus ca sunt unele antibiotice recomandate in sarcina,care nu au efecte negative asupra copilului.Nu-ti fa griji,ca stiu ei ce sa ne recomande!Insanatosire grabnica!

mara

acum 14 ani

Buna, am avut si eu streptococ de tip b in sarcina, l-am descoperit in sapt 35 si dr mi-a prescris augmentin la 12 are. Nu mai stiu exact cate zile am luat, am luat 1 cutie. Eu am nascut in martie, iar cu o ora inainte de nastere mi-au mai pus o branula tot cu augmentin. Baietelul meu s-a nascut sanatos, nu s-a transmis. Dar preventiv i s-a dat si lui un antibiotic, dupa 5 zile au venit si rezultatele si a fost totul ok. Eu zik sa stai linistita

alexa

acum 10 ani

Buna.Eu am 37 sapt de sarcina si am steptococ de tip B iar doctora mea mi-a dat augmentin si ovule flagyl timp de 5 zile insa nu au avut nici un efect.Acum fac tratament cu ovule polyginax si ampicilina 500 g.Sper sa isi faca efectul si sa nu am nici o problema!

Katy

acum 8 ani

Am luat amoxicilina in saptamana 11 de sarcina,credeti ca mia afectat cumva sarcina?
Acum am fost la ecograf si doctorul mia spus ca sarcina se dezvolta normal,credeti ca poate a fi o problema ca am luat pastilele alea?mie frica...