anestezia epidulara

Sarcina

Postata de mnpor cu 13 ani in urma.

ce parere aveti despre anestezia epidulara urmeaza sa nasc si as vrea sa stiu parerea unui medic (nastere normala)

Raspunsuri (5)

drkin

acum 12 ani

este cea mai indicata,curaj k nu este nici o problema.daca apar dureri de cap in urma anesteziei se rezolva cu 1-2 tablete de cofedol .
bafta !!!!!!!!!!!!!!!

loredana30

acum 12 ani

am 2 copii,primul lamnascut cu epidural,aldoilea nu ca nau apucat sami faca,dar e o diferenta f mare,e mult mai bine cu epidural ,si daca nu te misti cand til face nu vei avea probleme nici cu coloana nici cu durerile de cap,dar sa nu te misti,

Catalina

acum 12 ani

Nu sunt medic. Raspunsul meu ia-l ca atare.
Din punct de vedere al unui fiziokinetoterapeut care pregateste viitoarele mamici prin gimnastica prenatala, tehnici de respiratie si scremut s.a.m.d .... cand dilatatia este de minim 10 (deci puteti naste natural) durerile vor putea fi controlabile daca impingeti doar cand sunt contractii si respirati adecvat, si bineinteles invatati sa nu impingeti atunci cand nu aveti contractie. Uterul impinge la contractii natural, iar nasterea poate fi controlata astfel. Mult mai sanatos pentru copil si pentru corpul dvs. Cu o epidurala nici nu stiti cum este efectiv sa nasti, nu vei face nimic nici nu vei simti durere (sau f putina) insa nici nu ajutati fatul prin actiunea de a impinge. Colul poate suferi, iar dvs veti avea dureri mai mari dupa decat daca ati naste conform exercitiilor invatate.
Curaj si nastere usoara naturala!
Pana la urma a naste este ceva de la mama natura :)

tudomanios

acum 12 ani

Nastere usoara.
Dar atat inainte de nastere cat si dupa nastere e bine sa consulti un medic si un preot.
Ajuta mult
Primul se va ocupa de 2 suflete,al doilea va intai credinta celor 2 suflete.
Pe net ,asa ca sa ne aflam ceva de comunicat.
In viata e altfel.
Cauta-i pe amandoi si sa va dea Domnul la toti iluminarea mintii si a sufletului.

tudomanios

acum 12 ani

Nastere usoara.
Dar atat inainte de nastere cat si dupa nastere e bine sa consulti un medic si un preot.
Ajuta mult
Primul se va ocupa de 2 suflete,al doilea va intari credinta celor 2 suflete.
Pe net ,asa ca sa ne aflam ceva de comunicat.
In viata e altfel.
Cauta-i pe amandoi si sa va dea Domnul la toti iluminarea mintii si a sufletului.