analize medicale

Sarcina

Postata de simadine cu 11 ani in urma.

buna ziua ....sunt insarcinata in 10 saptamani si din rezultatul analizelor facute cateva valori par anormale, si anume:
colesterol 240
trigliceride 183
urina-biochimie ..leucocite 25 - negativ
hematii 25 - negativ
urina sediment - celule epiteliale scuamoase 15-50
hematologie : nr leucocite 10.88
largimea distributiei eritrocitare 15.2
acestea sunt analizele cu rezultat in afara valorilor de refrinta.
v-as ruga , daca se poate sa-mi spuneti cum sunt de fapt si daca este vreo afectiune...
va multumesc !

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Prezenta leucocitelor si a hematiilor sunt cele care atrag atentia sugerang o infectie urinara sau litiaza renala. Este recomandat sa efectuati o urocultura si o ecografie abdominala cu vizualizarea sistemului reno-ureteral.

simadine

acum 11 ani

dinainte de a ramane insarcinata , aveam 2 pietre la rinichi, asta este posibil sa anunte leucocitele si hematiile, sau mai este si altceva?