analize inainte de sarcina

Sarcina

Postata de mihaela15 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Sint mama unui copil de 5ani am 36ani si as vrea sa ramin insarcinata.As dori sa stiu ce analize trebuiesc facute inainte de a ramine insarcinata pentru ca sarcina sa fie ok.Am fost la ginecolog pt un control iar acesta a spus ca e ok,dar eu stiu ca la virsta asta ar trebui facute unele analize inainte.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Înainte de sarcină ar trebui efectuate o serie de analize precum:
1.Analizele generale: Hemoleucograma şi VSH-ul, coagulograma, grupa sanguina şi RH-ul, glicemia, creatinina şi ureea sanguina, testele serologice pentru hepatitele B şi C (AgHBs; HCV), serologia sifilisului şi dozarea anticorpilor (prin metodele VDRL şi TPHA), HIV, sumarul de urină, urocultura
2.Dozarile anticorpilor pentru: zoonoze (Toxoplasma, Brucella, Listeria, Riketsia ), CMV (citomegalovirus), Rubeola, Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma.

GABRIELA

acum 11 ani

Am 33 de ani,sunt din Alba Iulia,am pierdut doua sarcini (sa oprit din evolutie),as vrea sa raman din nou insarcinata si nu stiu ce sa fac,daca puteti sa-mi spuneti ce analize sa mai fac inainte de a ramane.
Va multumesc.

Alina

acum 11 ani

Eu am o prietena care a pierdut o sarcina in mod asemenator, a reiesit ca are trombofilie, s-a tratat si acum este insarcinata in luna a 4-a.