Poate fi sarcina?

Sarcina

Postata de Ana cu 10 luni in urma.

mi am început viata sexuala pe 22 aprilie înainte de menstruație ( am ovare polichistice deci ciclu neregulat)
Prezervativul s a spart deci în maxim o ora am luat escapelle, mi a fost puțin rau ,pe 2 mai am avut menstruația propriu zisa ,.am fost la analize (la sfatul ginecologului) pe 9 mai ,toate ok ,sunt pe anticoncepționale dar luna aceasta în iunie menstruația a fost foarte ciudata . Marți (13.06) si miercuri am avut scurgeri maronii iar joi a început menstruația dar nu la fel de abundenta. Azi mi s a terminat (19.06) și trebuie sa încep din nou o folie de anticoncepționale (midina ,înainte luam desorelle) . Sâmbăta ( 17.06) am avut frisoane, dureri mari de rinichi,febra și stare de voma . Pana acum nu am avut niciun simptom de sarcina dar îmi e tare ,tare frica, sunt disperata. Mai am mici dureri de ovare și simt un puls în stomac ( poate fi legat de sarcina ? Nu mi doresc una sunt disperata)
Am nevoie de un sfat ,orice va rog.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In primul rand, puteti face un test de sarcina pentru a elimina orice suspiciune sau teama. Chiar daca ati luat Escapelle si ati avut menstruatia, exista intotdeauna posibilitatea unei sarcini, prin urmare puteti sa verificati cu un test.

In al doilea rand, schimbarea brusca a anticonceptionalelor poate cauza modificari in ciclul menstrual, asa ca este posibil ca menstruatia dumneavoastra sa fi fost ciudata din cauza acestui lucru.

In ceea ce priveste simptomele dumneavoastra, este posibil sa fie legate sau nu de o sarcina. Cel mai bine ar fi sa consultati un medic ginecolog pentru a face o evaluare si pentru a exclude orice complicatii.

In cele din urma, este important sa luati masuri de protectie adecvate in timpul actului sexual pentru a preveni orice problema de genul acesta in viitor. Discutati cu medicul despre metodele cele mai potrivite de contraceptie pentru dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886