am o problema

Sarcina

Postata de Mihaella150251 cu 14 ani in urma.

buna tuturor am si eu o problema...mi-a aparut un nodul mare pe marginea vaginului defapt undeva la intrare in vagin.Am dureri si nu pot sa stau normal pe scaun doar intr-o parte.Daca se poate va rog sa ma ajutati

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 14 ani

N-ar fi rau sa mergi la un cabinet ginecologic. Poate fi o glanda Bartholin infectata,care a facut un abces,ce poate sa sparga la un moment dat si sa se vindece de la sine in 3-4 zile. Medicul ginecolog poate face o mica incizie si un drenaj al abcesului. Cu toate ca ,complicatiile sunt rare ,este bine sa te vada un medic specialist. Pana atunci poti folosi un antialgic. Multa sanatate!

corina elene

acum 14 ani

cel mai indicat este sa vizitezi un ginecolog si ar fi bine sa treci si pe la un laborator de analize sa iti faci analiza secretiei vaginale din care o sa reiese mai multe(lama), as dori sa imi raspunzi si sa imi spui ce ai rezolvat

rodikuza

acum 14 ani

Citat:
buna tuturor am si eu o problema...mi-a aparut un nodul mare pe marginea vaginului defapt undeva la intrare in vagin.Am dureri si nu pot sa stau normal pe scaun doar intr-o parte.Daca se poate va rog sa ma ajutati

cu siguranta este glanda bartholin,abcedeaza greu,indicat este sa mergi la medic......interventia nu este dureroasa...recuperarea este rapida.....sunt doua tipuri de interventie: radicala cu marsupializare...si alta...drenaj cu riscul sa colecteze iarasi.....