Am o nelamurire

Sarcina

Postata de 0722220202 cu 10 ani in urma.

Cum fac diferenta?...Ce e fertilitatea si ovulatia?..
Noi normal cand putem face dragoste daca ovulatia e inainte si dupa ciclu mentrual..si fertilitatea e a 2 saptamana dupa mentruatie sau invers cum este..nu intaleg .....cum fac mie in noiembri mia venit in 3 stopul si la sfarit de luna in 28 si mi sa terminatpe3...iar in decembri mia venit pe 25...si sa terminat pe 29 decembrie

Raspunsuri (3)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Ovulatia e in ziua 14a calculand din prima zi de menstruatie. Metoda calendarului presupune evitarea contactului sexual cu 3 zile inainte si 3 zile dupa ovulatie

acum 10 ani

Adica.. si ovulatia asta ce este? .... Cat timp tine..Daca mia venit in 25 menstruatia in 7 inseamna ca a aceea ovulatie nu?
Si pana acum in 7 puteam sa fac dragoste?....
Trebuie sa evit contactul sexual cu 3 zile inainte si 3 dupa ovulatie?....
Adica acuma nu mai am voie sa fac dragoste pana in 10 cam asa nu? :)
Vreau sa intaleg ajutama te rog !
Nu am de gand sa fac cum ma taie capul dragoste..pt ca nu am de gand sa raman insarcinata :)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Ovulatie inseamna ca s a eliberat un ovul ce poate fi fecundat de un spermatozoid astfel incat sa rezulte o sarcina

Teoretic calculele tale sunt corecte. Nu se recomanda relatii sexuale intre 4 si 10, presupunand ca ai un ciclu regulat la 28 zile

Dar metoda asta nu e f eficienta l... Rata de succes e undeva la 80%

Cea mai buna metoda de contraceptie care te protejeaza si de bolile cu transmitere sexuala este prezervativul

Daca ai incredere in partener si e unul stabil poti incerca contraceptia orala, diafragmul, steriletul. Mergi la un cabinet de planning familial si vezi care e solutia potrivita pt tine