am nevoie urgent de un sfat!!!

Sarcina

Postata de vasile96123366 cu 15 ani in urma.

ceau am 20 de ani si de 2 ani folosesc anticonceptionale jeanine(am facut cateva pauze),iar luna asta nu am luat pastilele si am avut un contact sexual ,si nu imi vine menstruatia desi trebuia sa vina acum 3 saptamani(am facut 3 teste de sarcina si au iesit negative).Dar de cateva zile am dureri de burta si ma dor sani ca si cand ar trebui sa imi vina mestruatia.Am oare bebe?///////

Raspunsuri (1)

simona166117244

acum 15 ani

Buna bia99,
Daca ai avut contact sexual neprotejat e posibil sa fii insacinata. Dar, numai testele de sarcina sau testul de sange sau un control ginecologic iti pot da un raspuns sigur.
Spui ca te dor sanii si burta, ca si cum ar trebui sa vina menstruatia. Si eu aveam astfel de simptome inainte de menstruatie dar si cand am ramas insarcinata erau la fel. Nu-i o regula, difera de la femeie la femei.
Spui ca ti-ai facut 3 teste de sarcina si-au iesit negative; mie mi-au iesit pozitive cam la 10 zile intarzire. Asa ca... pararea mea e sa mai astepti cateva zile sa vezi de unde sunt acele dureri de burta si de sani (apropo eu in primele luni de sarcina eram sensibila la anumite mirosuri, mai adormita) si daca nu vine menstuatia poti face un test de sarcina pe baza de sange Beta-HCG, care da rezultate la 8-11 zile de la fecundarea ovulului.
Sau o vizita la medicul specialist te-ar putea lamuri.
Numai bine si sa ne spui cum au decurs lucrurile.