am nevoie de un sfat

Sarcina

Postata de ana4682814 cu 11 ani in urma.

incerc sa raman insarcinata de 10 luni..luna aceasta am o intarziere a menstrei de 3 zile si cateva simptome care difera putin de cele normale cum ar fi: sani mult mai mari si durerosi, balonare cu dureri de ovare si pofta mai mare de mancare..poate sa fie oare vorba despre o sarcina sau doar obsesia mea de a ramane insarcinata ce imi provoaca in subconstientul meu toate simptomele care s-ar parea ca sunt cele de menstruatie intarziata...sa-mi fac un test acum sau sa mai astept cateva zile sa vad ce se intampla.

Raspunsuri (3)

Corina

acum 11 ani

Teoretic, pe prospectul testelor de sarcina scrie ca detecteaza prezenta HCG-ului din prima zi de intarziere a menstruatiei, dar.....de multe ori testele facute atat de devreme sunt fals negative (adica sarcina este, dar testul inca nu se pozitiveaza). Daca tineti cont de posibilitatea unui test fals negativ, puteti incerca acum (din prima urina de dimineata), dar....pentru un rezultat mai precis poate ar trebui sa mai asteptati cateva zile. Sper sa primiti rezultatul mult dorit! Numai bine!

ana4682814

acum 11 ani

Multumesc foarte mult pentru raspuns.Am facut un test de dimineata si a iesit negativ.E posibil ca prezenta hormonului de sarcina sa apara poate chiar mai tarziu de o saptamana de la intarzierea menstrei..si daca in urina nu este prezent presupun ca nici in sange nu este..Acum chiar sunt confuza, nu stiu ce sa mai cred..

Corina

acum 11 ani

Daca menstruatia intarzie, repetati testul peste o saptamana. Atunci rezultatul testului va fi cel real. Si nu va mai stresati....chiar daca nu ati ramas deja insarcinata, aproape orice problema ar fi se va gasi o solutie. Succes!