AM NASCUT CU CEZARIANA, DAR MI-E TEAMA SA O FAC DIN NOU...

Sarcina

Postata de violeta6097418 cu 15 ani in urma.

Am 33 de ani. Am nascut cu cezariana acum 4 ani, dupa un travaliu de 36 de ore. Am avut anestezie partiala, nu ar fi trebiut sa adorm, dar probabil din cauza epuizarii, nu am reusit sa raman constienta. Desi operatia a durat doar 12 minute, medicii s-au cam speriat ca m-am trezit greu. Si eu m-am speriat cand mi-am dat seama. Ulterior, m-a durut rau spatele si capul vreo 10 zile, in rest a fost totul bine.

Acum as vrea sa mai am un copil. Dar mi-e frica de cezariana, mai precis de anestezie. As fi in stare sa nasc normal, daca s-ar putea, numai sa raman constienta.
Va rog sa imi impartasiti din cunostintele si experientele voastre referitoare la cezariana si anestezie.
Multumesc.

Raspunsuri (6)

Elena991510

acum 15 ani

intra aici si vei afla mai multe pareri din experienta celor care au nascut..

Elena991510

acum 15 ani

intra aici si vei afla mai multe pareri din experienta celor care au nascut..

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2459

robert9100192

acum 15 ani

e normal sati fie frica dar daca iti mai doresti un copil merita sa o faci si eu am doua cezariene si totul e OK poti sa nasti si normal depinde de cauzele primei cezariene anestezia cu epidurala e cea mai indicata si cu cele mai putine reactii adverse spatele oricum te doare mult succes daca vrei mai multe detalii trimite mesj la [email protected]

violeta6097418

acum 15 ani

merci mult, buibui si andora!
Am citit si despre NVDC, dar la mine sunt cam mici sansele, intrucat am facut prima cezariana de urgenta, cu incizie verticala, deci nu am nascut pe cale vaginala niciodata. Mai e si factorul varsta - nu cred ca vreun medic mi-ar recomanda NVDC, mai degraba decat cezariana.
Eu nu-mi fac probleme referitor la operatie, mai ales ca din acest pdv m-am recuperat foarte repede - dar ma enerveaza treaba cu anestezia...
Mutumesc mult pentru sustinere!

Paul69

acum 15 ani

buna eu zic daca ati coresti asa mult mai un copil sa o faci neantarziat eu cand s-a putut nu am facut si cand am vrut nu s-a mai putut eu am o cezariana la 4 luni fiind bonlava de lupus am fost sfatuite de catre medici sa nu-l pasatrez mi-a parut rau ca nu am facut atunci cand s-a putut am un baiat ,dar era frumos sa mai am unul mai ales ca sotul si-a dorit f. mult el fiind singur la parinti eu cei drept nu-mi mai doream dar am sufrit cand sa antamplat necazul asa ca nu te mai gandi cum nasti e posibil sa nasti f. bine natural s-a mai antamplat d-zeu sa-ti ajute

alina

acum 12 ani

buna fetelor am si eu o antrebare la voi am si eu un baietel de 4 ani si lam nascut prin cezariana si acum iar am ramas ansarcinata am 4 saptamani oare nasc normal sau iar prin cezariana