am luat Persen

Sarcina

Postata de Eva007 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
In primele 2 saptamani de sarcina am luat o capsula de Persen, fara sa stiu ca sunt insarcinata. Ce efecte are asupra fatului? este necesar un avort?
Multumesc,
Eva

Raspunsuri (6)

kasho1

acum 13 ani

Intreaba medicul ginecolog, uneori la gravide se da si distonocalm.

PERSEN
Prospect
Descriere Persen atenueaza urmatoarele semne de nervozitate: iritabilitate si agitatie; tensiune emotionala si anxietate; dificultate de concentrare si tulburari de memorie (trac si emotii);
oboseala aparuta la ridicare sau la cel mai mic efort.
Denumire comuna internationala VALERIANUM
Actiune terapeutica HIPNOTICE SI SEDATIVE HIPNOTICE SI SEDATIVE IN COMBINATIE, EXCL.BARBITURICE
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Drajeuri
Ambalaj Cutie x 4 blist. Al/PVC x 10 draj.
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N05CXN3
Firma - Tara producatoare LEK PHARMACEUTICALS D.D. - SLOVENIA
Autorizatie de punere pe piata LEK PHARMACEUTICALS D.D. - SLOVENIA

Eva007

acum 13 ani

multumesc frumos

Andra

acum 13 ani

nu tre sa faci avort doar pentru faptu ca ai luat o simpla pastila.Daca ai laut decat una singura nu-ti afecteaza cu nimik mai ales ca sarcina era la inceput stai linistita.persen contine valeriana menta si alte plante contraindicate datorita faptului ca pot declansa contractii sau avort spontan dar asta nu inseamna ca de la o simpla pastila afecteaza fatul sau dezvoltarea acestuia.Parerea mea este ca nu e indicat avortul poti pastra copilul dar spre linistea ta poti intreba si ginecologul.nu poti face o greseala asa mare pentru o simpla pastila pe baza de plante.dar foarte important! sa intrerupi tratamentu cu persen sa nu mai iei de acum incolo

Eva007

acum 13 ani

multumesc frumos

cati

acum 13 ani

intreaba un medic ginecolog pentru siguranta sarcinii

victoria

acum 9 ani

Salut. Am si eu un raspuns. Cind am fost insarcinata in luna 7-8 la o consultatie medikala doctorul mea prescris o receta de persen penru a fi un pic mai calma. Am baut pastilele in sarcia si am un copil sanatos si foarte calm, leam primit si in timpul alaptarii cite o pastiluta seara. Ear acum sunt dinou insarcinata in 10 saptamini sivreau sa spun ca le primesc si acum pentru ca ma calmeaza si ma ajuta sa am un somn linistit. Stai fara griji ear faca nu esi aigura poti consulta si medikul