Am gustat dintr-un tiramisu cu ou crud?

Sarcina

Postata de Mika cu 5 zile in urma.

Sunt insarcinata in 12 saptamani si de curand am gustat dintr-un tiramisu facut cu oua crude. Am vomitat imediat ce am aflat, in decursul a 10 Minute.Vreau sa stiu cat este de grav pentru bebelus?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 zile

Buna ziua,

In mod normal, ouale crude pot prezenta un risc de salmonella si toxoplasmoza, doua infectii care pot fi periculoase in timpul sarcinii. Totusi, daca ati vomitat imediat, este posibil ca aceste bacterii sa nu fi avut timp sa se instaleze.

Exista teste care pot fi efectuate pentru a verifica daca ati fost infectata cu salmonella sau toxoplasmoza.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/alimente-interzise-in-sarcina_11131

Va dorim multa sanatate!