Am făcut analiza beta HCG ?

Sarcina

Postata de Utilizator11723811297 cu o luna in urma.

Și miea ieșit rezultatul6373506asta ce valoare este și ce înseamnă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Analiza Beta HCG (Human Corionic Gonadotropin) este un test utilizat in mod obisnuit pentru a verifica daca o femeie este insarcinata sau pentru a monitoriza dezvoltarea sarcinii. Valorile normale ale HCG variaza in functie de varsta gestationala, dar nivelul de 6,373,506 este extrem de ridicat.

In mod tipic, HCG se dubleaza aproximativ la fiecare doua zile in primele saptamani de sarcina - dar aceasta variaza intre femei.

Intr-o sarcina normala, valorile HCG trebuie sa creasca de la o saptamana la alta, aproximativ in intervalul 1200 - 6000 mIU/ml. Aceasta valoare poate indica o sarcina multipla, un test incorect sau o conditie numita boala trofoblastica gestationala, care este o crestere anormala a tesutului care ar trebui sa devina placenta.

Va recomandam sa va adresati unui medic specialist pentru o interpretare corecta a rezultatelor si pentru investigatii suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/analize/free-beta-hcg_384
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/teste-si-analize-in-sarcina_11096
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/

Va dorim sarcina usoara!