Am depășit termenul și nu știu dacă a început travaliul sau este fals?

Sarcina

Postata de Claudia cu 4 saptamani in urma.

Am 40 de săptămâni și 4 zile am contracți între 10 și 16 minute dar nu sunt foarte dureroase iar acum am eliminat dopul gelatinos,trebuie sa merg la spital?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Intr-adevar, ati depasit termenul de nastere, insa lucrurile nu sunt inca clare in ceea ce priveste inceperea travaliului. Eliminarea dopului gelatinos poate indica ca nasterea este aproape, dar este posibil ca acest lucru sa nu se intample imediat. Faptul ca aveti contractii la intervale de 10-16 minute care nu sunt foarte dureroase sugereaza ca acestea ar putea fi contractii Braxton Hicks (contractii false), nu contractii de travaliu.

Totusi, pentru a fi sigura si pentru a va asigura ca dvs. si bebelusul dvs. sunteti bine, cel mai indicat ar fi sa va prezentati la spital. Echipa medicala de acolo te va evalua si va va oferi cel mai bun sfat pentru situatia dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/semne-ale-travaliului-si-momentele-in-care-vizita-la-medic-este-necesara_17940
sfatulmedicului.ro/Nasterea/nasterea-naturala_1151
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/contractiile-braxton-hicks-semnificatie-si-diferentierea-de-travaliu_20478