am auzit...

Sarcina

Postata de dusea cu 14 ani in urma.

BUNA. Eu sunt insarcinata, voi avea fetita. Am inteles ca adesea fetitele se nasc inainte de termen... cat de adevarat este?....

Raspunsuri (7)

celia

acum 14 ani

sora mea a nascut ambele fetite cu doua saptamani inainte de termen,eu am nascut fetita la termen...nu stiu ce sa-ti zic...in ultima luna de sarcina sa fii mai atenta!sanatate multa tie si la bebita!

Sheila

acum 14 ani

Felicitari
Nu cred ca e o regula, asa se zice dar daca ai grija de tine,te menajezi si nu sunt complicatii in ultima luna de sarcina nu ai de ce sa nu duci sarcina la termen.
Sarcina usoara

adela

acum 14 ani

Nu-i o regula, depinde de tine cat de menajezi. Fetitele se spune ca fetitele sunt mai harnice, vin mai repede pe lume. Eu am nascut o fetita exact la termen! Sarcina si nastere usoare, o fetita e o minune de copil si iti doresc sa te bucuri in liniste de puiul tau!

marialeea

acum 14 ani

Nepotica mea, o fasneata de fetita, s-a nascut la 38 de saptamani. Sa nu-ti faci griji, pentru ca a fost si este perfect sanatoasa, nu e nici un bai daca bebita se naste un picut mai devreme, baieteii se spune ca sunt mai lenesi iar fetitele mai zvarluge! Tot asa, doua colege ale mele au nascut fetite si ambele au aparut ceva mai devreme, dar grasunele si sanatoase. Nu-ti face griji, ca totul ca fi bine, bebelusii stiu ei singuri cand sa vina pe lume.
Sa fiti fericite amandoua si nastere usoara!

dusea

acum 14 ani

multumesc mult tuturor!!!!

Silvia

acum 14 ani

Si eu am nascut 2 fetite, una la termen si una cu 2 saptamani mai inainte. Cand intri in ultima luna de sarcina, ai putea sa nasti oricand. Eu am nascut mai repede pt ca am alunecat. NU AM CAZUT, DAR M-AM ZDRUNCINAT SI M-AM SPERIAT. In acea noapte am nascut. In ultima luna de sarcina, copilul este perfect sanatos,normal dezvoltat si gata sa dea piept cu viata.Sanatate si nastere usoara. Fii pregatita si atenta la semnale. Iti vei da seama cand se apropie, va fi diferit.

Aidi

acum 14 ani

Felicitari! Si eu am o fetita dar a mea a venit mai tz cu 2 sapt. Doctorul meu ma intreba ca fac de nu mai nasc, evident radea de mine.... Asa ca... nu cred ca e o regula. Oricum... grija de tine si nu conteaza cand vine ci sanatoasa sa fie si ea si tu. Multa fericre si sa aveti norc de un bebe sanatos si nu prea plangacios...