Alina?

Sarcina

Postata de Moldovan Alina cu 7 luni in urma.

Buna ziua am o întrebare în timpul ovulației o femeie poate rămâne însărcinată ce șanse sunt astp rasp

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Da, o femeie poate ramane insarcinata in timpul ovulatiei. Sansele de a ramane insarcinata in timpul ovulatiei depind de mai multi factori, inclusiv de regularitatea ciclului menstrual al femeii si de alte aspecte individuale. In general, perioada de ovulatie survine la aproximativ 14 zile inainte de inceperea urmatorului ciclu menstrual. In aceasta perioada, ovulul eliberat din ovar poate fi fertilizat de un spermatozoid, ceea ce poate duce la o sarcina. Pentru a creste sansele de a ramane insarcinata in timpul ovulatiei, este recomandata monitorizarea perioadei de ovulatie si raporturile sexuale regulate in aceasta perioada. Este important de mentionat ca fiecare femeie poate avea un ciclu menstrual diferit si ca fertilitatea poate varia de la o persoana la alta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/totul-despre-ovulatie_11141