Alaptarea la noii nascuti

Sarcina

Postata de EUROSANITY cu 16 ani in urma.

Buna!Am 26 de ani si am devenit mamica acum 4 luni. De la varsta de 17 ani am probleme cu alergiile: am fost diagnosticata cu rinita alergico-inflamatorie. In sezonul rece obisnuiesc sa am probleme legate de alergii si le tratez, de regula, cu Claritine si Aerius. Ac***a in vedere ca acum alaptez, administrarea acestor medicamente poate afecta sanatatea copilului? Ce medicamente sunt interzise a fi administrate in perioada alaptarii?

Raspunsuri (10)

acum 16 ani

In principiu, cred ca produsele din plante ar fi singurele care nu ar afecta sanatatea copilului... Dar pentru siguranta este cel mai sigur sa consulti un medic.

GEORGE1886731

acum 16 ani

in general pe prospect se poate citi daca un medicament este indicat sau nu in timpul alaptarii.oricum aproape tot ce inghiti trece in laptele matern.

Florian Alex

acum 16 ani

Imi puteti,recomanda, va rog,un remediu pentru ranile din urma alaptarii..?

Adriana18388917

acum 16 ani

intreaba medicul alergolog si cel pediatru ;daca cei doi specialisti vor colabora va iesi o treaba buna.

Emilia82102011

acum 15 ani

Poti sa alaptezi linistita,ca anu au nici un efect.Io am asma alergica dar cat timp am alaptat nu am intrerupt tratamentu.Asa ca stai linistita.

marius208111671

acum 15 ani

Ai nevoie de antioxidanti puternici (naturali, bineinteles), care sa-ti intareasca sistemul imunitar si sa-ti diminueze problema, in timp, si nu numai ca nu i-ar dauna, dar l-ar ajuta!!!
Cunosc mamici care au consumat antioxidanti in timpul saarcinii si alaptarii doar de dragul copilului si copiii lor sunt foarte sanatosi, nu racesc...

andrei178

acum 15 ani

Un bun remediu este crema de galbanele.

simona312112347

acum 15 ani

Multumesc, Dora, am folosit alternativ garmastan si crema de galbenele si mi s-au vindecat ranile de la inceput, cand bebe nu stia sa suga cum trebuie, iar acum le folosesc din nou pentru ca ne-au aparut dintisorii...

andrei178

acum 15 ani

Csara, ma bucur ca ti-a folosit! Eu nu am bebe, dar am vazut ca sora mea, cand alapta (desi nu a avut rani) a cumparat niste pseudo-sfarcuri (nu stiu cum sa le zic:))), ca niste membrane din plastic moale (nu stiu materialul) care se muleaza perfect pe san...poate or fi bune si alea. Sanatate multa si tie mamico si lu puiutzu tau!

bogdana192115

acum 15 ani

este buna crema garmastan eu de aia am folosit si in 2 zile a trecut este foarte buna