alaptare si cefuroxim

Sarcina

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

as dori sa imi spuneti cat e de ok pentru mine sa fac tratament cu cefuroxim 500 mg, ac***a in vedere ca mi-a gasit un streptococ gram pozitiv in organism si trebuie tratat de urgenta. am o candida de multa vreme, intre timp am si nascut, tot cu candida am ramas, si la ultimele analize mi-a iesit acest streptococ.
Doamna doctor mi-a zis ca pot alapta, ca asa mi-a dat medicamentul conform analizei de antibiograma si a faptului ca alaptez. e ok? imi poate raspunde si un medic?
multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă această cefalosporină (Cefuroxim 500 mg) a fost prescrisă de către un medic după efectuarea antibiogramei, este indicat să o folosiţi ţinând cont de faptul că Cefuroximul este un antibiotic care este activ asupra unui larg spectru de germeni Gram-pozitivi şi Gram-negativi (inclusiv streptococ). Totuşi Cefuroximul se excretă în laptele matern şi de aceea sunt necesare precauţii când se administrează cefuroxim femeilor care alăptează (conform prospectului)

Bexi

acum 12 ani

pe prospect indica sa iau in considerare ce spune medicul. medicul mi-a recomandat tocmai pentru ca alaptez si nu ii voi face rau copilului. acuma ...ma gandesc ca nu ii fac rau, sper ca nu o fi nebun medicul sa imi dea ceva contraindicat, mai ales ca am innebunit-o cu faptul ca alaptez:) multumesc, domnule doctor