Ajutor !

Sarcina

Postata de spermy cu 10 ani in urma.

Buna, am o intrebare! am avut contact sexual in urma cu cateva zile cu partenera mea...s-au consumat 2 numere in care in ambele am ejaculat in ea, aceasta nu a stat intr-o anumita pozitie dupa, chiar spunea ca simte ca i curge ceva , apoi a mers acasa, poate sa spalat! este posibil sa ramana insarcintata? multumesc frumos

Raspunsuri (2)

v.s.i

acum 10 ani

Daca se afla in intervalul 72h inainte de ovulatie - 48h dupa, bineinteles. Acum, e greu de stiut cand are loc ovulatia, dar teoretic ea are loc in ziua a 14-a a ciclului. Un interval mai bun ar fi zilele 11-21, dupa cum scrie aici: http://americanpregnancy.org/gettingpregnant/understandingovulation.html

In ziua de azi exista suficiente metode contraceptive incat o sarcina nedorita sa nu fie o problema, dar cea mai importanta ramane desigur comunicarea intre parteneri. Apropo, *de obicei* primul semn de sarcina e intreruperea menstruatiei. ;) Dar mai bine sa previi din timp decat sa tratezi dupa cateva luni, daca perioada n-a picat cum trebuie.

spermy

acum 10 ani

va multumesc frumos !!