ajutor

Sarcina

Postata de andreich cu 11 ani in urma.

am facut sex neprotejat cu prietena mea joi seara...nu am ejaculat,dar ii e frica de acel lichid care se elimina de obicei inainte ejacularii si de care se spune ca contine spermatozoizi...ce ar trebui sa ia sa zicem duminica sau luni la prima oara ca sa nu evitam riscul aparitiei unei sarcini ?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista asa numitele anticonceptionale de urgenta care se pot administra pana la 72 de ore dupa consumarea actului sexual.

Sansa

acum 11 ani

Sansa de distrugere a sanatatii femeii dupa acele anticonceptioanle de "dupa" este de 100%.
Cititi hartia insositoare.
Sansa de a ramane gravida fara ejaculat si intr-o perioada nefertila este extrem, extrem de mica.
Mai bine ziceti Tatal-Nostru si va protejati altfel pe viitor decat sa luati acele medicament groaznic doar pe baza unor frici si supozitii.

mary

acum 11 ani

buna, am si eu o nelamurire; am facut sex neprotejat, de obicei nu iau nimic, luna trcuta am avut ciclul doar 5 zile din 8 fata de cum aveam de obicei iar luna aceasta inca nu mi-a venit.trebuia sa imi vina pe 1. oare este posibil sa fi ramas? sper ca nu pt ca nici eu nici sotul nu ne dorim un copil.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este posibil; efectuati un test de sarcina si consultati medicul ginecolog.