ajutor

Sarcina

Postata de vio_91 cu 11 ani in urma.

buna ziua am si eu o intrebare.exact acum o saptamana am avut contact sexual neprotejat. nu a ejaculat in mine dar a ramas putin` si acolo unde nu trebuia. am luat postinor2 exact cum trebuie dupa aprox. 5 ore. doresc sa stiu daca e posibil sa fiu insarcinata. amuitat sa mentionez ca eram in perioada nefertila. va rog ajutatima. va rog din suflet

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Chiar daca ati luat anticonceptionalul de urgenta si , banuiesc- conform calendarului, nu erati in perioada fertila, nu se poate garanta 100% ca nu prezentati nici-un risc de sarcina. Este minim ( poate 0,1-0,3%), dar exista.

vio_91

acum 11 ani

si dupa cat timp sa fac un test de sarcina? pe 30 luna aceasta trebuia sa imi vina ciclul. astept pana atunci sau il pot face maine poimaine?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Dupa 4-5 saptamani de la ultima menstruatie incepe sa creasca hormonul gonadotropina umana corionica, care sta la baza testelor de sarcina.