ag hbs negativ

Sarcina

Postata de alina_cca cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
In urma cu 25 de ani am avut hepatita tip B. De atunci in fiecare an mi-am repetat analizele si intodeauna mi-a iesi Ag Hbs negativ. Ac***a in vedere ca acum sunt insarcinata, exista vreun pericol pentru copilul meu din acest punct de vedere?.

Raspunsuri (6)

madalina

acum 12 ani

buna...si eu sunt insarcinata si am hep b...cu ag hbs pozitiv.... in ambele situatii se recomanda cezariana, fara alaptare si administrarea de imunoglobuline , denumirea farmaceutica fiind Hepatect Cp de 2 ml pt imunizarea bebelusului la nastere....in cate saptamani esti?
eu mai am putin...am 36 de sapt
parerea mea este sa te duci si la un infectionist...nu e de ajuns sa repeti in fiecare an antigenul...in sarcina si nu doar se face cantitatea virala, adica viremia...daca este nedetectabila tot se impun masurile pe care ti le-am enumerat mai sus...eu am viremie detectabila...chiar destul de mare...dar cu ajutorul lui Dumnezeu voi naste o fetita sanatoasa!
multa bafta si fa niste analize mai amanuntite

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

cunoasteti modul cum ati contactat virusul hepatitic B: o interventie chirurgicala, o transfuzie?
cateva grupuri care prezinta un risc ridicat de a contacta hepatita B: persoane cu parteneri sexuali multipli ,personal al spitalelor sau pacienti internati pe perioada lungi in spitale; persoane care au contact prelungit cu persoane infectate (familii, prieteni); receptori ai transfuziilor de sange;
utilizatori ale drogurilor injectate;persoane care lucreaza in sau sunt incarcerate in inchisori;
persoane ale caror sange ar fi putut intra in contact cu saliva unei persoane infectate cu virusul hepatic B; persoane care calatoresc in tari cu prevalenta ridicata de hepatita B; pacienti dializati;

alina_cca

acum 12 ani

La varsta de 3 ani am facut o operatie de polipi. De acolo am contactat virusul.

laurentiu651

acum 10 ani

cum se trateaza ag hbs negativ

bianca_p

acum 9 ani

Buna seara! Am primit rezultatul la analize insa sunt nelamurita cu urmatorea chestie: Ag HBs negativ. 0,15 iar Ac Anti- HCV negativ, 0, 04. De ce imi apare si cifrele? E vreo problema incepatoare?
Va multumesc!!

Corina

acum 9 ani

Buna ziua mi am facut analiza ag hbs si mi a iesit valoarea 38580.95va rog sa mi spuneti si mie daca e o hepatita pozitiv si ce am de facut. Va multumesc