Afectiuni virusi Toxoplasmoza, Citomegalovirus si Herpes

Sarcina

Postata de ancutam26 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, sunt insarcinata in saptamana 16 si vreau sa stiun daca in urma analizelor medicale imi iese rezultat pozitiv la unul dintre cei trei virusi Citomegalovirus, Toxoplasmoza si herpes si medicul imi recomanda sa iau tratament pe perioada sarcinii ce sanse sunt ca acesti virusi sa se transmita la copil?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Problema este inainte de toate afectarea fatului si abia apoi daca virusii se transmit. Sansele sa se transmita sunt importante, insa spre exemplu toxoplasmoza poate determina malformatii ale fatului. Eu zic sa vezi intai daca ies analizele pozitive si apoi vezi ce faci...

tania-buzu

acum 11 ani

buna am-dat-analize-pentru-o-sarcina-dar-sunt-rele-micoplazma citomegalovirus herpes hsv-1-2igg toxoplazma-ele-se-trateaza-pot-sa-planifec-o-sarcina-da-sau-nu