afecteaza sarcina o radiografie dentara

Sarcina

Postata de alina363 cu 12 ani in urma.

Buna seara. astazi am facut o anestezie la o masea care ma "supara", este necesar sa fac si radiografie pt a vedea mai bine medicul dentist ce problema este acolo . Este posibilitatea sa fi ramas insarcinata (au trecut doar 24 ore pana in prezen). ce imi puteti recomanda? sa mai fac si radiografia ? sau sa astept intai 10 zile sa vad daca sunt insarcinata si in caz de este rezultatul pozitiv sa imi umble la masea fara sa mai fac radiografia ...? Sau sa iau pastila de a2a zi (ink ma incadrez)si sa aman pt luna viitoare?? va multumesc frumos!!!

Raspunsuri (3)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Daca e absolut necesara radiografia, atunci spuneti celui care va face ca s-ar putea sa fiti insarcinata si o sa va dea un sort de plumb, de protectie. N-ar trebui sa fie nici o problema. Parerea mea e sa nu luati pastila de a doua zi, ar fi pacat...

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din cate stiu, cand faceti o radiografie dentara, zona radiata este doar la nivelul capului, pentru gat si restul corpului vi se da un ''''sort'''' special de protectie contra radiatiilor, dar cred ca acest lucru depinde si de locul unde veti face radiografia. totusi, si in lipsa acestei protectii, radiatia va fi tintita in zona capului. oricum, oriunde ati merge pentru radiografie veti fi intrebata despre sarcina, si daca exista vreun risc nu vi se va face radiografia.

va urez o zi buna

elena

acum 10 ani

sunt insarcinata in 10 saptamani ieri am facut o radiografie dentara si mi sa dat o vesta credeti k mi-a afectat cu ceva sarcina ????astept raspunsurile voastre k nu stiu ce sa cred ....(specific sunt plecata din tara si nu am medic de familie )