acidul folic dauneaza?

Sarcina Antagonist al supradoza de acid folic

Postata de bela27 cu 14 ani in urma.

buna fetelor,
De o luna am inceput sa i-au acid folic pentru ca vreau sa raman insarcinata. In prima luna nu am ramas :(, si mi-a venit ciclu. Intrebarea era daca acidul folic dauneaza deoarece imi curge foarte mult si plus de asta mi-e si intarziat 3 zile.
Va multumesc

Raspunsuri (9)

Sheila

acum 14 ani

Nu, din cate stiu acidul folic este recomandat si pe perioada sarcinii. Acidul folic a fost recomandat de medic sau asa te-ai hotarat tu? Mergi la medic, fa analizele recomadate inainte de sarcina si apoi vezi daca e nevoie sa iei ceva.
Numai bine

bela27

acum 14 ani

Buna,
medicul mi-a recomandat. Mi-am facut absolut toate analizele inclusiv, papanicolau si chiat eco TV.
maine voi merge la medic. sper sa nu mai vina menstruatia si sa vina bebe:)
Pupici

Adrienne

acum 14 ani

Acidul folic [ vit. B9 ],nu are cum sa fie daunator. Unul din cele mai importante lucruri pe care le poti face sa previi aparitia defectelor congenitale ale copilului tau, este sa te asiguri ca acidul folic necesar zilnic este suficient,in special inaintea conceperii si in primul trimestru de sarcina. Principala afectiune congenitala,ce poate sa apara, este dezvoltarea incompleta a creierului si a maduvei spinarii. Doza zilnica de acid folic recomandata este de 1 mg. pe zi,sau 0,6 mg ; 0,8 mg pe zi, care se gaseste in preparatele special concepute, pentru a asigura aportul de vitamine. In caz de surplus,acesta se elimina, astfel ca, nu trebuie sa-ti faci griji in privinta dozei recomandate." ELEVIT pronatal " este un complex de vitamine si acid folic in doza de 0,8 mg.,recomandat in aceste situatii, se ia o capsula pe zi. Multa sanatate si un bebe cat mai repede !

bela27

acum 14 ani

Multumesc mult pt sfaturi. cand vine bebe va anunt:)
Multa sanatate si voua
{Pupici:)

irina

acum 14 ani

am un cilu neregulat,adica o luna da una nu, am fost si la medic si mi sa spus k nu am nici o probelema si k nu imi trbuie tratament,dar sunt foarte ingrijorata ca nu am ramas insarcinata,am auzit de acidul folic trebuie neaparat sa merg la medic sa mi-l recomande sau pot sa il iau si far ca un medic sa il prescrie imi doresc foarte mult un bebe dar mam saturat de medici care imi spun "nu ai nici o problema"va rog ajutatima dati-mi un sfat

Adriana

acum 13 ani

Buna fetelor !!
sunt si eu o viitoare mamica la inceput de drum cei drept pana acum numai 3 luni .As vrea sa stiu si eu ce este daunator pe timpul sarcinii mai exact . Eu de exemplu am facut curatenie in casa si am spalat si cu cilit bang dupa care mam simtit ciudat , am zis ca nu o sa mai folosesc substante asa de puternice pe timpul sarcinii la curatenie. multumesc mult

ade adely

acum 11 ani

buna ziua,si eu s disperata ca nu pot sa am un bebe.am uterul retrovers si de 7 luni ma chinui si nu reusesc.probl e ca am si o varsta putin cam maricica.(35).ce sa fac?cum estecu acest acid folic?

ana

acum 9 ani

Buna. Si eu am uter retrovers . am pierdut deja 2 sarcini si timp de 2 ani jumate nu am ramas insarcinata, desi imi doream enorm de mult, fiecare luna ce trecea fara rezultat era inca o sansa pierduta pt mine. Eh , acum dupa acesti 2ani jumatate fara rezultat, deodata m-am trezit ca... sunt insarcinata. Sunt foarte fericita. Ideea este ca, trebuie doar sa speri si restul se va rezolva, te inteleg ca iti este greu pentru ca stiu prin ce treci. Sa iti dea Domnul un bebeu sanatos cat de curand.

Niko

acum 8 ani

Nu vreau să te superi...dar acidul fr olic te ajuta în timpul sarcinii,nu să rămâi însărcinată....când vri fi însărcinată atunci medicul iyi va da acid folic.....îmi doresc să rămâi însărcinată.....