acid folic!!!

Sarcina

Postata de user51540 cu 12 ani in urma.

cu cat timp inainte sa ramai insarcinata trebuie sa iei acid folic?
unele voci spun ca este foarte bine sa il iei mai ales inainte de a concepe copilul si in primele 2 luni de sarcina!

Raspunsuri (1)

nu lua

acum 12 ani

Nu lua acid folic. Este doar o pacaleala si face numai rau, dar bine de loc. Daca te uiti in ce alimente este in mod natural vei gasi numai alimente nesanatoase. Faptul ca ceva este in plante nu il face automat bun. Acidul folic, ca multe alte vitamine sunt doar niste resturi chimice care se c***a in loc sa fie aruncate. In USA se pune in produsele de panificatie ca la noi sarea iodata si in USA este numarul cel mai mare de pierdere de sarcina din lume. Daca faci cum zoic doctorii vei ajunge sa ai nevoie tot mai mult de ei. Pe bani, bineinteles. Pana acum 10-15 nici o gravida nu primea acid folic si vaccinuri si rata avorturilor spontane era cu mult mai mica...