5saptamani4zile

Sarcina

Postata de kowarsch cu 15 ani in urma.

eu am o mare problema.luni nu m-am simtit bine deloc, in drum spre facultate, in metrou aveam stari de greata, ma apuca ameteala,dar am crezut ca e din cauza oboselii si a aglomeratiei din metrou de la ora aia.ziua urmatoare m-am dus la un control, lipsa de calciu si o trimitere la ginecolog.dupa testul fizic paream in regula, dar apoi, knd am ajuns la ecograf, doctorita a ramas surprinsa sa ma anunte k sunt insarcinata in 5sapt si 4 zile.din pakte nu pot sa tin acest copil,nu o sa am niciun fel de suport,si mai am si o facultate.mi s-a spus k am doar 21 de ani si k am o viata inainte sa fac alti copii, insa mi-e foarte frik de un avort.cu toate astea mi-am facut programare pentru maine.ajutati-ma cu un sfat.poate cineva sa imi spuna cum decurge aceasta operatie si ce o sa mi se intample dupa?va rog mult!!!!

Raspunsuri (6)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Eu te sfatuiesc totusi sa te mai gandesti la ceea ce vrei sa faci. Gandestete ca daca faci acest avort acum, poate nu vei mai putea avea copii chiar daca ai 21 de ani. Banuiesc ca ti-e rusine de cei apropiati...Nu sunt de acord
Nu te lasa coplesita de situatie indiferent care ar fi aceasta. Daca Dumnezeu a pus suflet in copilul din pantecul tau, tot el te poate scoate din valurile marii, oricat de mare ar fi furtuna. Trebuie doar sa ceri ajutor, iar aceasta nu va costa nimic. Deci mai gandestete. Multa sanatate

B.Maria

acum 15 ani

buna Numele meu este adrian si sant de aceeasi parere cu cel care a raspuns putin mai sus dar acum totul depinde de tine daca vrei sa pastrezi acest copil.(este un suflet nevinovat si ceea ce vrei tu sa faci este ca si o crima)pt data viitoare foloseste un prezervativ si acest lucru nu va mai aparea.multa sanatate si punete in situatia acelui suflet nevinovat pe care il porti in burtica.

Mihaela Elena2127273

acum 15 ani

cred ca este o chestie mult prea delicata ca sa tii cont de ce spun ceilalti
uita-te in inima ta si vei stii ce trebuie sa faci
multa sanatate

Mihaela Elena2127273

acum 15 ani

cand eram de varsta ta am trecut printro chestie asemanatoare numai ca din fericire cu 2 zile inainte sa merg la programarea pt chiuretaj mia venit ciclul si sa dovedit ca se inselase ginecologul si nu eram insarcinata
acum am o minune de un an si 5 luni pe care o iubesc mai mult decat orice pe lume
asta dupa 7 ani in care am asteptat sa avem tot mai multi bani cu toate ca starea noastra materiala a fost dintotdeauna una bunicica
dar am vrut mai mult si tot ce am gastigat in anii astia am pirdut intro investitie ff p***a
deci rezulta ca nu am facut altceva decat sa amanam fericirea pe care ne-o ofera fetita noastra acum
sper sa intelegi ceva din povestea mea
eu imi doresc cu tarie acum si cel de al doilea copil
nimic nu e mai de pret decat un copil
te rog sa ma crezi

Marian83117484

acum 15 ani

Draga mea, doar azi am citit mesajul tau. Eu sper ca nu ai facut avort. E cel mai mare pacat,crede-ma! am facut si eu iar acum am 40 de ani si ma chinui sa am un bebe,fac tratament,daca e nevoie o sa fac fertilizare in vitro,dupa ce mai strang ceva bani...In urma unui avort facut de un medic care a dat gres, am facut o infectie si dupa cativa ani am descoperit la histerosalpingografie ca am avut infectia si trebuie sa-mi extirpe o trompa. atunci am mers la alt medic care m-a curatat de tot pt ca celalalt mi-a introdus doar infectia,fara a elimina sarcina. Nu vreau sa-mi amintesc, Ma rog al Dumnezeu sa ma ierte si sa-mi ofree sansa de a fii maam unui copil sanatos.
Toate cele bune!

Daniel220131449

acum 15 ani

un avort nu este greu de facut in schimb in tinerete asa gindesti , este mai mult o trauma psihica decit una fizica daca pot spune asa , am facut si eu acelasi lucru iar in momentul cind mi-am dorit un copil am aflat ca rh este negativ si ce greseala am putut face facind avort . acum imi doresc sa mai face inca un copil ( am deja unul de opt ani ) dar din pacate nu mai pot pentru ca am pierdut doua sarcini . Gindeste-te bine inainte de a face avort , fii tare , pentru toate exista o reZOLVARE .