sunt sau nu insarcinata?

Sarcina extrauterina

Postata de cu 7 ani in urma.

va rog frumos sa.mi dati un raspuns cat se poate de repede.ultimul ciclu menstrual l.am avut pe data de 16 mai.iar de atunci nu mi.a mai venit deloc.am facut 4 teste si toate au iesit negative.mentionez ca simptome au aparut,cum ar fi placere la unele mirosuri,sani mi s-au marir,ma dor,pete de culoare rosi pe spate si la nivelul sanilor,mie foarte somn si urinez foarte des.si burtica mi se pare mai mare.va rog ajutati.ma.am mai fost insarcinata iar testul a iesit din prima data pozitiv

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

S-a incercat utilizarea celor 4 teste de sarcina si toate au indicat rezultat negativ, ceea ce este un indiciu destul de concludent ca nu esti insarcinata. De asemenea, pentru a avea un raspuns cat mai sigur, ar trebui sa consulte un medic care poate efectua o analiza medicala mai detaliata. Poate fi vorba si de o problema hormonala care provoaca simptome similare cu cele ale sarcinii.

Alt motiv poate fi o schimbare puternica de greutate, fie in plus, fie in minus, stresul, anumite medicamente, alaptarea, probleme de tiroida sau o pre-menopauza.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-care-anunta-sarcina_16006
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_11078