Sangerare dupa churetaj biopsic. E normal?

Sangerari uterine

Postata de cu 9 luni in urma.

Am fost la conntrol si mi s-a spus ca am polipi pe endometru. Dupa chiuretaj pe zi ce trece sangerarea e mai abundenta. Azi e a 3 zi si pare ca sangerez mai mult ca ieri. Cu o zi inainte nu am ridicat greutati dar am facut un drum lung prin caldura, dar stand pe scaun, fara efort fizic intens.
Cat este de normal sa sangerez? cand trebuie sa imi fac griji?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Sangerarea dupa un chiuretaj biopsic poate varia de la persoana la persoana, iar unele femei pot experimenta o crestere a sangerarii in primele zile dupa procedura. Acest lucru se datoreaza faptului ca endometrul (mucoasa uterina) poate fi iritat si poate sangera mai mult dupa chiuretaj.

Cu toate acestea, daca sangerarea devine din ce in ce mai abundenta sau daca ai simptome precum dureri intense, stare de lesin, febra sau sangerare foarte abundenta care necesita schimbarea protectiilor/servetelelor igienice la fiecare ora, ar fi indicat sa cauti asistenta medicala de urgenta. Aceste simptome pot sugera complicatii post-chiuretaj, cum ar fi hemoragia sau infectia.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176

Dragomir Felicia

acum 2 luni

Ce ați făcut va trecut am aceeași problema