Sângerarea dupa o luna de la avort

Sangerari uterine

Postata de MembruMobileApp1485599644 cu 7 ani in urma.

Bună ziua am 20 de ani in in 31 noiembrie am facut un avort prin chiuretaj si am inceput sa iau anticonceptionale in 28 decembrie cand mai venit ciclul însă de atunci tot am sângerarea putina si câteodată scurgeri maroni însă in luna ianuarie trebuia sa imi vina ciclul dar am doar acea sângerarea fara dureri de ovarele. Dar sa specific ca am luat 21 de pastile karissa si am uitat sa le întrerup si am continuat inca o folie. Cum pot sa îmi reflez menstruatia si sa nu mai am sângerarea ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Sangerarea timp de o luna dupa un avort nu este normala si ar trebui consultat un medic. Maro scurgere este un semn de vechi sange, care a ramas din timpul chiuretajului, iar aceasta ar fi trebuit sa se opreasca in aproximativ o saptamana dupa procedura. Este important de mentionat ca utilizarea anticonceptionalelor poate afecta ciclul menstrual, deci acesta ar putea fi motivul intarzierii perioadei. Totusi, este posibil si sa fiu gravida din nou, mai ales daca nu ai folosit metode de contraceptie corect. Ar trebui sa consulti un medic si sa mentionezi toate aceste lucruri pentru a obtine cel mai bun sfat.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegi-cea-mai-buna-metoda-contraceptiva_15358