Sănătate mea nu este buna?

Sangerari uterine

Postata de Utilizator11727692731 cu 6 ore in urma.

Bună ziua, menstruatia întârziată 7 zile și dureri de burta , luna trecuta a fost tot la fel și am fost la medic și mia zis sa fac un test de sarcina dacă menstruatia nu îmi vine în 10 zile dar mia venit, eu mai am și o problema când am contactat sexual am sângerări și medicul mia zis sa revin la control după menstruatia de luna trecuta pentru a-mi da un tratament dar nu am putut ajunge.Atunci aveam 6 săptămâni de la ultimul contact și nu sa văzut nicio sarcina și pana acum în prezent sunt 13 săptămâni de la contactat având și în prezent contact
Credeți că ar putea fi o sarcina ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ore

Buna ziua,

Posibilitatea unei sarcini nu poate fi exclusa complet doar pe baza simptomelor pe care le-ati descris.

Daca menstruatia intarzie si ati avut contacte sexuale neprotejate, exista riscul unei sarcini.

Daca medicul dvs. a considerat necesar un test de sarcina in urma cu o luna, as fi bine sa il repetati, mai ales ac***a in vedere sangerarile non-menstruale.

Acestea pot fi cauzate de alte afectiuni ca polipii, fibromul uterin, infectii sau boli cu transmitere sexuala.

Totodata, daca durerea abdominala persista, este recomandat sa mergeti la medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/sangerarea-dupa-actul-sexual_8790
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/sangerarile-intre-menstruatii-pot-fi-semnul-unei-afectiuni-severe_19249
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645