Tatăl meu ia xarelto. De asearăa începutsăîicurgăsângedintr-oureche, maiexact ureachea stânga. Cetrebuiesăfac? Are 83deanișiesteimobilizatlapatde7 luni. ?

Sangerare

Postata de Nina cu 7 luni in urma.

A făcut un avc în 2008 și a fost paralizat pe partea dreaptă.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Este important sa contactati imediat un medic sau sa mergeti la cel mai apropiat serviciu de urgenta. Sangerarea necontrolata poate fi periculoasa, mai ales in cazul unei persoane in varsta si imobilizate la pat.

Medicul va evalua sangerarea si va recomanda tratamentul adecvat. Este posibil sa fie nevoie de investigatii suplimentare pentru a determina cauza exacta a sangerarii si pentru a stabili daca aceasta este legata de Xarelto sau are o alta cauza.

Este, de asemenea, important sa-i oferi tatalui tau confort si stabilitate pana cand puteti obtine asistenta medicala. Asigurati-l ca nu se misca prea mult si nu incercati sa opriti sangerarea singuri, deoarece acest lucru poate fi periculos si poate agrava situatia.

Va recomandam sa va programati cat mai repede la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/otoragia-sau-hemoragia-auriculara-cauze-si-tratament_17310