Sangerarea nazala

Sangerare

Postata de Elena cu 3 luni in urma.

Mi-a cura sangre din nas de doua ori in intervalo de 3 zile , nu stiu ce sa fac am fost la Urgenta in ambele dati numai mi-au pus in nas pentru a opri sángele un tampon de burete care e foarte incomod, intrebare care poate fi cauza mentionez de asemenea ca imi vajaiesc urechile.Deci care ar putea fi cauza.multumesc frumos

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Sangerarea nazala poate avea diverse cauze incluzand: uscarea mucoasei nazale, traumatism la nivelul nasului, folosirea excesiva a medicamentelor decongestionante nazale, consumul excesiv de alcool sau de tutun, expunerea la aer uscat, raceli sau alergii, hipertensiune arteriala sau tulburari de coagulare a sangelui.

Faptul ca iti vajaie urechile ar putea indica o posibila infectie a urechilor sau o problema cu presiunea din urechea medie.

Este foarte important sa mergi la un medic generalist sau la un medic ORL pentru a determina cauza exacta a acestor simptome. Acestia iti pot recomanda investigatii suplimentare precum analize de sange, teste de alergie sau o examinare a urechilor si nasului cu ajutorul unui endoscop.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/ce-boli-pot-ascunde-sangerarile-nazalei_16394