Sangerare in gurita la fetita?

Sangerare

Postata de Utilizator11715410973 cu o luna in urma.

Buna ziua,acuma de dimineață când s a trezit fetita,s a trezit cu sânge în gurita de la ce poate fi ? mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Sangerarea din gura la copii poate avea mai multe cauze. Una dintre cele mai comune cauze este o leziune in interiorul gurii, cum ar fi o zgarietura sau o muscatura sfartecata dintr-o bucata de mancare aspra. De asemenea, daca fetita ta este in plin proces de crestere a dintilor sau daca isi pierde dintii de lapte, gura poate sangera usor.

O alta posibilitate este ca ea sa aiba un abces dentar sau o alta infectie a gurii sau gingiilor. Respirarea pe gura poate de asemenea cauza uscaciune si poate provoca sangerare.

Uneori, un copil poate avea sangerari nazale care curg in gura in timp ce doarme.

Daca sangerarea continua sau daca fetita dvs. are si alte simptome, ar trebui sa o duceti la medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/hemoptizia-expectoratia-cu-sange_517