Postoperatie

Sangerare

Postata de Utilizator11717246529 cu 3 luni in urma.

Postoperatie,cat timp curg secreții?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Durata secretiilor postoperatorii variaza in functie de tipul interventiei chirurgicale, dar si de organismul fiecarei persoane in parte. In general, acestea pot dura de la cateva zile pana la cateva saptamani.

Totusi, daca observati o crestere a cantitatii de secretii, o schimbare a culorii sau mirosului acestora, sau daca acestea sunt insotite de durere, febra sau alte simptome neobisnuite, ar trebui sa va adresati medicului cat mai curand posibil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/infectiile-postoperatorii_13708
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-dupa-o-interventie-chirurgicala_15943