Hematom sau altceva?

Sangerare

Postata de MembruMobileApp1496262478 cu 6 ani in urma.

In urma cu o luna si cateva zile am picat cu bicicleta foarte rau, lovindu-ma in special in zona inghinala.Posibil sa ma fi agatat in ghidon deoarece eram "zgariat" foarte tare si sangeram.Initial nu am fost la spital, dar dupa 2 zile am decis sa fac o vizita doctorului.Mi s-au efectuat 2 ecografe pentru a vedea daca am traumatisme la nivelul coastelor, bazinului si zonei loviturii cu pricina.Mi-au administrat un vaccin antitetanos pentru a evita orice infectie.Medicul chirurg mi-a spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez pentru ca nu este nimic grav si se va trage de la sine(la nevoie sa iau calmante).Trecusera 2 saptamani de la lovitura, iar zona era tot mai umflata si am decis sa merg iar la spital.Am fost consultat de alt doctor care mi-a spus acelasi lucru(hematomp; se va trage de la sine).In prezent, a trecut o luna si cateva zile de la lovitura si tot sunt umflat.Cel mai probabil voi consulta cat de curand medicul din nou, insa pana atunci as vrea sa vad ceea ce credeti.Este normal sa dureze atat de mult?Este de precizat faptul ca atunci cand ating zona cu pricina se simte ceva tare si durerea este superficiala, asemenea unei vanatai minore. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-cazul-traumatismelor-si-politraumatismelor_1733