de ce sangerez in a 5 saptamana de sarcina?

Sangerare

Postata de daiana cu 2 saptamani in urma.

azi am observat o sangerare si nu stiu ce sa fac sunt in a 5 saptamana de sarcina si am usoare sangerari cu cheaguri ma jeneaza si abdomenul
chiar mar ajuta mult un sfat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Sangerarea in timpul sarcinii poate fi o experienta ingrijoratoare, dar nu intotdeauna sugereaza o problema.

Pot exista mai multe motive pentru care puteti observa sangerare intr-o perioada timpurie de sarcina:

1. Implantarea - La aproximativ 6-12 zile dupa conceptie, oul fertilizat se ataseaza de peretele uterului. Acest proces poate cauza o sangerare usoara.

2. Sarcina ectopica - In unele cazuri, un ou fertilizat se poate atasa in afara uterului, ceea ce duce la o sarcina ectopica. Acesta este un tip de sarcina care nu poate continua si poate duce la simptome precum dureri abdominale sau sangerare vaginala.

3. Avort spontan - Daca sangele este insotit de crampe sau dureri abdominale, se poate datora unui avort spontan.

4. Probleme cu colul uterin sau infectii - Conditii precum eroziunea cervicala, polipii sau infectiile pot duce la sangerare.

Insa, este foarte important sa stiti ca orice fel de sangerare vaginala in timpul sarcinii ar trebui consultata imediat cu un medic.
Acestea pot indica o problema mai grava, cum ar fi un avort spontan sau o sarcina ectopica.

Daca medicul nu va poate vedea, puteti merge la un spital la camera de garda.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-sangerarile-din-timpul-sarcinii_13913
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/semne-de-alarma-in-timpul-sarcinii-cand-este-cazul-sa-te-ingrijorezi-si-_18897
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/simptome-care-pot-fi-periculoase-in-sarcina_9184