De ce imi sangereaza gingiile la periaj?

Sangerare

Postata de Utilizator11709421257 cu o luna in urma.

Bună ziua!
Îmi puteți spune dece imi sangereaza gingiile la periaj, ma spăl mereu dimineata di seara, acum câteva luni am făcut detartraj, și îmi sangereaza foarte mult, ma cam deranjează câteodată gingia. CE AS P PUTEA FOLOSI PENTRU GINGII.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Sangerarea gingiilor la periaj poate fi cauzata de diverse motive. Unul dintre cele mai frecvente este gingivita, o inflamatie a gingiilor care poate fi cauzata de acumularea de placa dentara. Daca aceasta nu este indepartata prin periaj regulat, poate determina inflamarea gingiilor si sangerare la periaj. Gingivita este o afectiune care poate progresa spre afectiuni mai severe, asa ca merita sa va adresati unui medic dentist pentru un consult.

In afara de gingivita, sangerarea gingiilor poate fi cauzata si de alte afectiuni, precum bolile inflamatorii cronice sau chiar boli hematologice care afecteaza coagularea sangelui. Mai mult, utilizarea unor medicamente, printre care anticoagulantele, poate duce la sangerari ale gingiilor.

Pentru a combate acest simptom, exista diverse solutii de igiena bucala pe piata, precum apa de gura sau pasta de dinti pentru gingii sensibile. Acestea pot fi de ajutor, dar cel mai important este sa va adresati unui medic pentru a descoperi cauza sangerarii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gingiilor/cauzele-sangerarilor-gingivale_16948
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gingiilor/bolile-gingiilor-gingivita-si-paradontopatia_398
sfatulmedicului.ro/Estetica-dentara/metode-de-oprire-a-sangerarilor-gingivale_14925