Care poate fi cauza?

Sangerare

Postata de Daniela cu 3 luni in urma.

Buna fetița mea se simte rău o bușește sânge pe nas de cate ori face efort sau sport nu știu de la ce? Am fost la ORL mai trimis la cardiolog dar nam găsit nicăieri mau respins toate spitalele

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este posibil ca fiica dumneavoastra sa aiba o indispozitie cunoscuta sub numele de "epistaxis," adica sangerari nazale. Aceasta poate fi cauzata de o multime de lucruri, de la un vas de sange rupt in nas la o tulburare de coagulare a sangelui.

Nu este normal ca sangerarile nazale sa se produca in urma efortului sau sportului, acasa e nevoie de investigatii amanuntite. Daca ati fost deja la ORL si la cardiolog, ar putea fi util sa consultati un hematolog, care poate investiga existenta unei posibile tulburari de coagulare a sangelui.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-cazul-epistaxisului-sangerarea-nazala_1785
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/epistaxisul-sangerarea-nazala_484