Care poate fi cauza?

Sangerare

Postata de Andreea cu 2 saptamani in urma.

Buna ziua mă numesc Andreea . Și am și eu o întrebare soțul meu de 2 săptămâni sângerează abundent prin scaun nu are dureri abdominale nu se simte rău nu nimic doar că sângerează foarte rău suntem foarte speriați va rog frumos ajutatima cu un sfat ce poate fi va mulțumesc frumos...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Simptomele descrise de dumneavoastra, in special sangerarea abundenta prin scaun, pot fi semnul unor probleme gastrointestinale serioase, cum ar fi ulcer peptic, diverticuloza, polipi intestinali sau chiar cancer colorectal. Este foarte important ca sotul dumneavoastra sa consulte un medic cat mai curand posibil pentru a i se face o examinare completa si a se stabili un diagnostic corect.

Va recomandam sa mergeti la urgente sau sa programati o vizita imediata la medicul de familie, care va putea sa va indrume catre un specialist.

Pana la consultatie, ar fi de preferat ca sotul dumneavoastra sa evite consumul de alcool, tutun si alimente care pot irita stomacul sau intestinele, cum ar fi alimentele picante, acidulate sau bogate in grasimi.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sangele-in-scaun-hemoragiile-digestive_579
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/prezenta-sangelui-in-scaun-cand-trebuie-sa-ne-alarmami_17541

Multa sanatate!