Buna tuturor vreau sa va zic ca fac dializa si as avea o intrebare ?

Sangerare

Postata de Utilizator11715853935 cu o luna in urma.

Fac dializa de un an jumate . Acum doua săptămâni mi sa spart un chist la rinichi am urinat sânge febra dureri foarte mari în zona rinichilor febra frisoane și lipsa de aer tuse foarte puternica . De o săptămână iau antibiotic Ciprinol dar degeaba tot urinez sânge simt lipsa de aer și tusesc foarte tare fac febra si îmi scade doar dacă iau coldrex iar după ceva timp ma simt rău din nou . Medici de la dializa mi-au zis sa iau în continuare coldrex și doar atât și sa renunț la antibiotic dar eu ma simt tot rău. Ce sa fac ? De la ce fac febra ? Am făcut și analizele nu am infecție sau ceva .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Intr-adevar, situatia este una dificila si deosebit de delicata. Oricine se afla in situatia asta ar avea motive de ingrijorare. Problema dvs. este complexa, la fel ca si simptomele. Inainte de toate, sfatul nostru ar fi sa va continuati tratamentul conform indicatiilor medicilor si sa nu renuntati la acesta fara sa discutati in prealabil cu acestia, deoarece pot aparea efecte secundare neasteptate.

Urmarind simptomele pe care le-ati mentionat, credem ca mainile dvs. sunt legate cu episodul de hematurie (prezenta sangelui in urina) cauzat, cel mai probabil, de ruperea chistului renal. Febra, frisoanele si lipsa de aer pot fi determinate de o posibila infectie, chiar daca analizele nu au confirmat asta.

In ceea ce priveste tusea puternica, aceasta poate fi legata de lipsa ta de aer, dar poate fi, de asemenea, un simptom al unei afectiuni separate, cum ar fi o infectie pulmonara. Aceeasi situatie este valabila si in cazul urinarii cu sange - poate fi cauzata de ruperea chistului, dar poate indica si alta problema de sanatate.

In concluzie, este important sa va consultati si cu alti doctori, sa efectuati un set complet de analize si sa le discutati impreuna cu medicii dvs

Desi situatia este ingrijoratoare, cu ajutorul medicilor adecvati si cu un diagnostic corect, exista intotdeauna o solutie. Puteti sa va imbunatatiti calitatea vietii si sa va traiti viata la maxim, chiar si cu dializa.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/febra_4949
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/febra-la-om-mecanisme-cauze-beneficii-riscuri-tratament_19723

Va dorim multa sanatate!