Bună e nornal să sângerez abundent după o săptămână jumate de la conizatie? am depus efort.?

Sangerare

Postata de Utilizator11712837985 cu o luna in urma.

Hpv si rană severă pe col conizatie cin 2 si 3

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In functie de procedura si de organismul fiecarui individ, e posibil sa mai apara sangerari dupa conizatie, insa de obicei acestea nu sunt foarte abundente si se opresc dupa cateva zile.

Abundenta sangerarii dupa mai mult de o saptamana nu este considerata normala si ar trebui sa contactati medicul ginecolog cat mai repede, mai ales daca aceasta este insotita de alte simptome precum durere sau febra.

In plus, orice fel de efort fizic puternic ar trebui evitat in perioada de recuperare dupa operatie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/simptomele-insidioase-ale-cancerului-de-col-uterin_17509
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/cancerul-de-col-uterin-cand-este-contraindicata-conizatia_17743