Analize sânge fecale

Sangerare

Postata de Horia cu 2 luni in urma.

Analize sânge fecale bune ecografie abdominala ok pot avea cancer olom

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Desi rezultatele bune ale analizelor de sange si fecale, precum si ecografia abdominala normala sunt incurajatoare, ele nu exclud complet posibilitatea unui cancer de colon. Pentru o evaluare mai precisa, puteti lua in considerare urmatoarele investigatii:

- Colonoscopie: Metoda de aur pentru detectarea cancerului de colon si a polipilor precancerosi.
- Sigmoidoscopie flexibila: Examineaza partea inferioara a colonului.
- Testare genetica: Recomandata daca ai un istoric familial de cancer de colon.
- Imagistica prin rezonanta magnetica (IRM): Utilizata pentru evaluari detaliate.
- Teste suplimentare de sange: Verificarea markerilor tumorali, precum CEA.

Discuta cu un gastroenterolog pentru a stabili daca sunt necesare investigatii suplimentare in functie de simptomele si istoricul medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/prezenta-sangelui-in-scaun-cand-trebuie-sa-ne-alarmami_17541
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sangele-in-scaun-hemoragiile-digestive_579
sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-de-colon-simptome-si-diagnostic_10711